Ліна Костенко "Кольорові миші"




(слайд 1)
Тема: У світі кольорових мишей.( Конфлікт між буденністю і неповторністю  у поезії Ліни 
           Костенко «Кольорові миші».)
 Мета: допомогти учням зрозуміти суть поезії – зіткнення неовторності та буденності; удосконалювати навички аналізу поетичного твору; розкрити алегоричність образу кольорових мишей; охарактеризувати образ Анни; розвивати творчу уяву та образне мислення;виховувати повагу до людської особистості; позитивне мислення, естетичні смаки; прагнення зберегти риси неповторної індивідуальності.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Теорія літератури: ліричний вірш, образ-символ, алегорія.
Форма проведення: урок-гра.
Міжпредметні зв'язки: живопис, історія, музика.
Обладнання: проектор, ноутбук.
 Хід уроку
I. Організаційний момент.
II.  Актуалізація опорних знань.
   1.Перевірка д/з.
   - На попередньому уроці ми з вами говорили геніальну поетесу Ліну Костенко.
(слайд 2)
2. Бліц-опитування:
- Що вам найбільше запам’яталося з розповіді про неї?
- Яке враження у вас залишилося від поезій « Дощ полив» та «Пісенька про космічного гостя»?  (слайд 3)
- Чим особливі, незвичайні ці твори?( У них поєднується уявне, фантастичне і реальне)
- Чи буває таке у житті?( Так, якщо людина має творчу уяву, вміє фантазувати)
Учитель:
    Цілком із вами погоджуюсь і на підтвердження хочу зачитати слова відомого вченого, лікаря М. Пирогова: «Усе високе і прекрасне в нашому житті, науці, мистецтві створено розумом за допомогою фантазії, і багато чого – фантазією за допомогою розуму». (слайд 4 )

 III.  Мотивація навчальної діяльності учнів. Оголошення теми і мети уроку.
    Коли відкриваєш для себе новий поетичний твір,спадають на думку слова Ліни Костенко «Поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі». А якщо знайомишся з  віршами самої поетеси, ці рядки звучать актуально завжди. Тож і сьогодні ми продовжуємо пізнавати багатий поетичний світ Ліни Костенко через вірш «Кольорові миші». Запишіть тему уроку. (слайд 5)

    Я сподіваюсь, що Л. Костенко допоможе нам вирішити наступні питання уроку: що таке життя?, у чому його сенс?, як не втратити неповторність душі у зіткненні з буденністю?  (слайд 6)
      Але спершу хочу познайомити вас із репродукціями картин відомої у світі української художниці Марії Примаченко. (слайд 7)
(Перегляд репродукцій)
(слайди 8-15)
Учитель:
-  Як ви гадаєте, чому на картинах Марії Примаченко звірі мають такий дивний вигляд: яскравого кольору, у квіточки, зовсім не схожі на справжніх?(Відповіді учнів)
   Коментар учителя: «Зелений слон» , «Синій бик »… Таких тварин у природі не існує.  Тому свої картини вона називає коротко і просто: звір. «Рожевий звір», «Синій…», «Жовтогарячий…», «Казковий…», «Болотний…» Фантастичні звірі – це витвір геніальної уяви художниці.
     «Навіщо копіювати реального лева, - міркувала художниця, -  він уже є, цікавіше створити свого!»
      Як бачимо, яскрава творча індивідуальність фантазерки поєдналася на її картинах з дитячою наївністю та безпосередністю.
    Спробуємо і ми пофантазувати…

IV.Сприйняття й засвоєння нового матеріалу.
1.Слово вчителя.
      Література - це мистецтво слова. А слова бувають різними не лише за значенням, а й за настроєм, який викликають, за асоціаціями. Вслухайтеся, діти, в слово «кольоро -ві». Що вималювалось у вашій уяві, які слова заслуговують епітета «кольорові»? (Кольорові квіти, мрії, сни, картини...) (слайд 16)
 - А які асоціації викликає у вас слово «миші»? Підберіть епітети до цього слова. (Непримітні, бридкі, прудкі, неприємні, звичайні). (слайд 17)
- А якщо спробувати поєднати ці слова. (Вчитель пише на дошці «кольорові миші»).
Дивно? Очевидно, за цим словосполученням ховається певний образ. Що, на вашу думку, можуть символізувати кольорові миші?
     
2. Творча робота «Створення асоціативного куща».
     Учні називають і записують у зошитах асоціації, що викликає у них образ кольорових мишей. (Наприклад,  «Кольорові миші — це маленькі рухливі діти в різнокольоровому  вбранні»). (слайд 18)

3.Виразне читання вчителем вірша «Кольорові миші».
   -Перегорнемо ще одну поетичну сторінку нашої шкільної програми.
Уважно послухайте історію, постарайтеся уявити картину, «побачити» героїв.

4. З’ясування  значень незрозумілих слів.  (слайд 19)
Жужмом – купою, одне на одному, як-небудь;
ладом – так, як треба; цебто – тобто;
яблуко-недоквас – недоквашене, кисле, зморщене;
мантія – довга широка чорна накидка судді.
(слайд 20)
5.Обмін вражень від прочитаного.
   - Чим вразив, здивував вірш? (Здивувало те, що судять десятирічну дівчинку ні за що, навпаки, вона не шкоду робила, а веселила дітей сусіда, роблячи із сухого осіннього листя кольорових мишей; засмутило те, що ніхто  не заступився за Анну; вразила несправедливість сусіда у ставленні до Анни, його жорстокість; розсмішив кольоровий кіт, який залив вирок на папері тощо).
   - Коли відбуваються події, зображені у творі? Чи могла насправді статися така подія, тобто реальна вона чи фантастична? (Події відбуваються  в  одному  невеликому містечку  приблизно триста  років  тому. В ті часи наук ще не знали, люди були  неписьменні, вірили в існування відьом, у те, що відьми нібито приносили зло, тому легко визнавали відьмою чи чаклуном того, хто мислив або чинив інакше, ніж інші… За це їх карали. Отже, історія реальна).
     - Яким ви уявили приміщення, в якому відбувається суд, героїв – Анну, сусіда, суддю?(Маленька напівтемна кімната, посередині стіл, за ним огрядна фігура судді в чорній мантії. Поруч сидить низенький лисуватий чоловічок з гусячим пером у руці - писар. У центрі - чоловік з обвислими червоними щоками, борідкою, одягнений у довгу сіру свиту, - сусід. Він гарячково розмахує руками, очі його налиті кров'ю. Єдина світла пляма - Анна. Дівчинка сидить на лавці, одягнута в барвисту сукенку, в руках перебирає хусточку в квіточки. Волосся за плетене в косу, перев'язане блакитною стрічкою).
    - Яка пора року зображена у вірші? Які художні деталі на це вказують?(Осінь. На це вказують епітети «багряне листя», «осіннє сонце», голі клени).
    - Як пейзаж передає настрій твору? ( « Осіннє сонце,яблуко- недоквас» - кисле, неприємне, осіннє сонце неласкаве, сумне; голі клени, сірий день. Сумний настрій).
    - Зачитайте, будь ласка, в чому ж звинувачує розлючений сусід Анну. Це справді так було, що з сухого осіннього листя дівчинка робила живих мишей? Що ж відбувалося насправді? («Вона робила … кольорові миші …» Анна була наділена великим талантом і багатою фантазією).
    - Що найбільше дратує його? Прочитайте і прокоментуйте рядки. (Сусід заздрить Анні, що він не може зрозуміти душі дівчинки, бо думає лише про матеріальне.).
    - Яких це мишей робила Анна?(Дивувала)
    - Що означає бачити кольорові сни? (Мріяти).
    - Які кольори використовує Ліна Костенко у вірші?(Сірий і жовтий, багряний)

6. «Зазирни у словник» (слайд 21)
    - Які значення слова сірий ви знайшли у словнику?
 2. Хмарний, похмурий (про погоду, ранок, день і т. ін.).
3. перен. Нічим не примітний, невиразний. // Позбавлений новизни; одноманітний; беззмістовний. // Позбавлений виразності, яскравості, оригінальності.
4. перен., заст. Який належить до непривілейованого класу; простий. // Неосвічений, малокультурний.
5. Уживається як складова частина зоологічних, ботанічних, геологічних, технічних та інших назв, термінів.
  Учитель:
   - У якому із цих значень вживає Ліна Костенко слово сірий?
   - Як називається цей художній засіб?(Епітет)
   - А чи знаєте ви якісь фразеологізми з цим словом? Про кого кажуть «Сіра миша»?
   - Знайдіть і зачитайте інші епітети із словом сірий.(Сірий день, сірий сусід, сірий стіл, сірі двері).
- Крім епітетів, у вірші є інші художні засоби. Один із них – символ.
(Учні записують у зошити визначення.)
     Символ – (грецьк. symbolon умовний знак, натяк) – предметний або словесний знак, який виражає сутність певного явища, наприклад: троянда – символ кохання; гілка каштана – символ Києва і т. п.
(слайд 22)
    - Символом чого можна вважати сусіда?(Обмеженості світогляду, примітивності,буденності  тощо.)
  - У чому незвичайність образу дівчинки Анни?Підберіть епітети до характеристики дівчинки. ( Незвичайна, обдарована, талановита…)
  - Яку кінцівку має вірш - щасливу чи трагічну? Чому ви так гадаєте?
(Закінчення оптимістичне, бо «кольоровий кіт залив чорнилом вирок на папері».)
 - А яке символічне значення втілює поетеса в образі кольорового кота?
    (Мабуть, це якесь диво, що врятувало дівчинку від покарання. Може, в реальному житті не завжди все закінчується щасливо, але хотілося б, щоб добро і краса перемагали.)
(слайд 23)
7. Хвилина релаксації. (слайди 24-33)
   Звучить мелодія невідомого автора ХІУ ст. «Зелені рукави».
-Який характер прослуханої мелодії?
-З якими образом поезії вона асоціюється? Чому?
- Яке символічне значення мають «кольорові миші»? (Вміння помічати і творити прекрасне у щоденному житті)

8. Робота зі схемою. (слайд 34)
  Зєднайте стрілочками поняття, що асоціюються у вас з образом Анни та образом сусіда.

                          
                           стандарт                                                   романтизм
                           оригінальність              Анна                  приземленість
                           неповторність                                          сірість
                           буденність                     сусід                  індивідуальність
                           талант                                                       духовна вбогість
                           обдарованість                                          заздрість
9. Узагальнююче слово вчителя.
     - В усі часи жили такі Анни, які прагнули розфарбувати чорно-білий світ у яскраві кольори. Не завжди їх розуміли, називали диваками, сміялися, принижували. Які герої з прочитаних творів схожі на Анну?
    ( Маленький горбань Павлик із  оповідання «Маленький горбань» С. Черкасенка придумує  власні казки; Анна ж робить кольорові миші.)

10. Інтерактивна вправа «Займи позицію». (слайд 35)
     На дошці записані два варіанти теми та основної думки поезії «Кольорові миші». Виберіть і запишіть у зошит точніший, на вашу думку, варіант.
     Тема:
1. Зіткнення неповторності та стандарту.
2. Зображення дівчинки, яку несправедливо засудили.
     Основна думка:
1. Бажання автора, щоб Анну виправдали.
2. Віра в перемогу над сірістю та приземленістю.

V. Підсумок уроку
   1. Слово вчителя.
   - Ми гарно попрацювали, взяли для себе багато цікавого, нового, зрозуміли деякі уроки життя. А чи здогадалися ви, чому на початку уроку я показувала вам картини Марії Примаченко?(Тому що вони такі ж незвичайні , як і кольорові миші Анни. А ще художниця вміла не тільки бачити у буденності щось незвичайне, а показати його іншим, показати щастя.)
- В якому світі краще жити – у сірому чи кольоровому?

УІ. Домашнє завдання   (слайд 36)
1.     Намалювати ілюстрацію до вірша;
2.     2.Скласти діалог з Анною.
(слайд 37)

Немає коментарів:

Дописати коментар